Drony a legislatíva

Dron je bezpilotné lietadlo, ktoré je riadené na diaľku. Táto jednoduchá definícia presne vystihuje dron aj keď o lietadlo, ako si ho väčšinou predstavujeme nejde. Ide o pomerne malé lietajúce objekty, ktorých hmotnosť sa pohybuje od cca 0,2 kg až po viac ako 25 kg. V súčasnosti sje ich využitie naozaj široké. Od zábavy cez komerčné využitie až po hľadanie stratených osôb. Keďže ale ide o bezpilotné lietadlá vzťahuje sa na ich prevádzku pár nariadení, ktoré by ste mali poznať.

Kategórie dronov

Pri výbere dronu jeho hmotnosť zohráva dôležitú úlohu hlavne čo sa týka jeho registrácie, získania certifikátu alebo oprávnenie na jeho prevádzku.

Kategória C0 – do tejto kategórie spadajú drony do hmotnosti 250 g. Dron by mal byť označený a je potrebná registrácia (ak má kameru). Nemusíte ale získať oprávnenie či certifikát na prevádzku dronu. Minimálny vek pilota nie je určený.

Kategória C1 – drony s hmotnosťou od 250 až do 900 g. Na prevádzku tohto dronu už potrebujete osvedčenie o spôsobilosti na prevádzku. Vek pilota je minimálne 16 rokov.

Kategória C2 – patria sem drony s hmotnosťou od 900g do 4 kg. Potrebuje osvedčenie o spôsobilosti na prevádzku.

Kategória C3 – hmotnosť dronov v tejto kategórii je od 4 do 25 kg. Okrem osvedčenia o spôsobilosti na prevádzku musíte pred každým letom získať povolenie od príslušných orgánov.

Kategórie C4 až C6 – ovládanie týchto dronov si vyžaduje získanie viacerých špecializovaných certifikátov.

Pravidlá lietania

Túžby mať dron sa ale kvôli legislatíve vzdávať nemusíte. Napríklad DJI drony, ktorých hmotnosť je menej ako 250 g a nemajú kameru či iné zariadenie na zbieranie informácii registrovať nemusíte. Nezabúdajte ale, že aj s nimi musíte pár pravidiel dodržiavať.

  • Výška lietani– s dronom nelietajte vyššie ako 120 m nad najvyššou prekážkou (budova, strom, …) ktorá je v okruhu 30 m.
  • Vizuálny kontakt – aby bolo riadenie dronu bezpečné je dôležité aby ste ho mali stále na dohľad. V prípade nepriaznivého počasia (hmla, dážď,..) je udržanie vizuálneho kontaktu ťažšie, preto dron neposielajte na väčšiu vzdialenosť.
  • Bezpečná vzdialenosť – nelietajte v blízkosti ani nad zhromaždením ľudí. Na väčšie drony sa vzťahuje zákaz lietania nad nezúčastnenými osobami, od ktorých by ste mali mať minimálny odstup 50 m. Nejde len o otázku etiky ale aj možného úrazu osoby, ak sa vám dron vymkne spod kontroly.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *