4 spôsoby, ako motivovať svojich zamestnancov

Žijeme v dobe mechanizácie a čoskoro mnoho povolaní nahradia ERP systémy a rôzne inteligentné stroje. Kým sa to však stane realitou, mali by sme sa snažiť, spraviť život čo najviac znesiteľný. Znie to cynicky? Myslím, že trošku áno.  Byť zamestnaný vo firme a zodpovedať sa stále nadriadeným veru nie je vždy med lízať. Na druhej strane, z pohľadu nadriadeného, mať plnú kanceláriu ľudí, ktorí neznášajú svoju prácu, tiež nie je veľmi perspektívne. Preto vám, milí zamestnávatelia, poskytujem krátky návod, ako zlepšiť ovzdušie u seba na pracovisku.

Nakŕmte ich

Znie to zvláštne, no pravdou je, že biznis nie je len o peniazoch, dokumentoch a profesionálnom riadení údržby. Je hlavne o ľuďoch a ľudia musia jesť. Pokiaľ zabezpečíte na pracovisku aspoň nejaký prístup k jedlu pre zamestnancov, ich spokojnosť sa jednoznačne zvýši. Nikto predsa nepodáva dobrý výkon hladný. 

Flexibilná práca

Doba koronakrízy nám ukázala, koľko roboty sa dá robiť cez počítač a z domu. Veľká časť firiem prešla na home office úplne. Nejde však len o riadenie výroby a spracovávanie faktúr z pohodlia domova. Ide o možnosť zorganizovať si osobný život s pracovným. Staršia generácia by určite mala problém predstaviť si flexibilný pracovný čas, prispôsobený vlastným potrebám. Jednoducho práca je základ, ostatné ide bokom. V dnešnej dobe je však flexibilita jednou z najdôležitejších požiadaviek. Ráno začať neskôr, aby som stihol zaviesť deti do školy, pracovať skôr večer, pretože sa vtedy viem viac sústrediť. Ak je to možné, určite vymyslite spôsob, ako toto svojim zamestnancom umožniť.

Pozitívny feedback

Ustavičným naháňaním sa za úspechom firmy sa často zabúda na každodenné maličkosti, ktoré zamestnanci vykonávajú. Či už ide o upratanie papierov, uvarenie dobrej kávy alebo zorganizovanie kalendára na najbližší mesiac. Ľudia zvyknú robiť takéto “drobnosti” keď nastúpia do práce, no skončia v momente, keď si uvedomia, že si ich námahu nikto nevšíma. Pokiaľ sa však budú cítiť ocenení, nie len že budú chodiť do práce šťastnejší, dokonca budú robiť viac, ako od nich žiadate.

Spýtajte sa na ich potreby

Ak ste sa rozhodli spraviť pracovné prostredie príjemnejšie, nemôžete len slepo hádať, čo by vašim zamestnancom asi vyhovovalo. Spýtajte sa ich. Zistite, čo im robí problém.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *