Jar už klope na dvere

Počasie sa stále viac mení zo sychravej končiacej sa zimy na jarné slnečné dni a ani posledné mrazíky na tom už nedokážu nič zmeniť. Nastáva ten správny čas na realizáciu plánov, ktoré sme si do záhrady naprojektovali počas dlhej (aj keď miernej) zimy.

Je teda čas vyraziť do záhradného centra a doplniť stavy náradia, ale aj substráty, postreky či hnojivá. Mnohí záhradkári však zabúdajú, že základom záhrady nie sú záhony ani stromy či okrasné dreviny. Slovo záhrada je odvodené od slovesa hradiť, ohradiť, zahradiť. A to je pripomienkou toho, že záhrada bez dobrého plota nie je skutočnou záhradou. Môžeme sa ohradiť (ach, zasa ten slovný základ), že predzáhradky predsa nie sú ohradené. Ale ani v nich nie je veľa toho, čo by mohli zničiť napríklad kravy vyháňané cez ulicu na pašu. Áno, to je jediný dôvod, prečo sú slovenské predzáhradky ohradené.

Na záhradách za domom je to trocha iné. Tie môže poškodiť lesná zver, alebo iný neželaný návštevník kedykoľvek. A mnohí milovníci záhrad sa už presvedčili, že ľudská zlomyseľnosť vie pokaziť a zničiť až príliš veľa námahy. Preto je rozumné začať akúkoľvek činnosť v záhrade investíciou do plota. Pletivo na plot nie je v dnešnej dobe ani drahé ani nedostupné. Naopak, pletivá je možné kúpiť vo viacerých vyhotoveniach. Či už klasické štvorcové pletivo zaplietané z ohýbaného drôtu vo výške od 100 do 200 centimetrov, alebo ozdobnejšie zvárané pletivá s obdĺžnikovými tvarmi otvorov. A samozrejme, na výber má záujemca aj pri výbere povrchovej úpravy. Klasické zinkované pletivo znamená základnú úpravu a len priemernú životnosť. Podstatne odolnejšie sú známe zelené poplastované pletivá.

V rôznych povrchových úpravách je možné zakúpiť aj stĺpiky na plot a ďalšie nevyhnutné príslušenstvo. Napríklad napínacie a viazacie drôty, ale aj napináky, či celé brány.

Začnite preto budovanie záhrady plotom. V takom prípade síce nebudete vidieť, že táto investícia sa oplatila (lebo útokov na záhradu bude podstatne menej, ale verte – záhrada sa nevolá záhradou len tak.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *